وارد شدن تلفات سنگین به طالبان در ولایت فراه

درچندین رویداد جداگانه در ولایت فراه، به شمول دو قوماندان مشهورطالبان 16 تن کشته و 16 تن دیگر زخمی شده اند. همچنان دراین حوادث 1 افسر پولیس جان باخت و 2 سرباز نیز زخم برداشته اند.

جنرال محمد جمعه عدیل قوماندان زون 606 انصار در حوزه غرب میگوید: حوالی ساعت 12 شب گذشته گروهی از طالبان حملات تهاجمی را بالای پوسته ی بیزلوای نظم عامه در منطقه ی دارستان مسیر شاهراه 517 انجام داده اند، که در با مقاومت شدید نیروهای نظم عامه روبرو شده اند.

وی افزود: دراین جنگ ملامستغفر قوماندان قطعه ی سرخ طالبان که راه اندازی عملیات شبانه در ولایات فراه و هلمند را به دوش داشت، همراه با 9 تن از همراه هانش کشته و 13 طالب دیگر زخمی شده اند.

به گفته ی جنرال عدیل: همچنان دراین جنگ یک عراده هاموی طالبان با سه بشکه ماین، تخریب و یک هاموی دیگر با مقداری سلاح و مهمات به دست پولیس افتاده است.

او گفت: دراین رویداد یک افسر پولیس نظم عامه جان باخت و دو تن دیگر زخمی شده اند.

قوماندان زون 606 انصار همچنان میگوید: حوالی ساعت 4:00 صبح پنج شنبه قوت های هوائی، ضرباتی را بر مناطق تحت نفوذ طالبان در ولسوالی پشت رود انجام داده اند، که در نتیجه 5 طالب کشته و یک تانک هاموی و یکعراده موتر سراچه ی طالبان مسلح تخریب گردیده است.

جنرال عدیل میگوید: نیروهای مشترک پولیس، امنیت ملی و اردوی ملی از دو شب بدین سو عملیات تصفیوی را در قریجات رج، خطیبان، ملایان و گنکان ولایت فراه انجام داده اند، که تا اکنون مولوی عبیدالله رئیس عمومی محابس طالبان همراه با دوتن دیگر کشته، 5 طالب زخمی و 2 تن دیگر شان به دست نیروهای دولتی اسیر شده اند.

وی گفت: همچنان سه عراده موتر و سه عراده موتورسایکل طالبان در این عملیات از بین رفته است و چند موتور دیگر با مقداری سلاح و تجهیزات نظامی به دست نیروهای دولتی افتاده است و دو تن که چندی قبل سلاح و تجهیزات یک پوسته ی پولیس را برای طالبان برده بودند، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت گردیده اند.

جنرال عدیل تاکید دارد که عملیات مشترک نیروهای افغان در چند منطقه ی ولایت فراه، جریان دارد و تا پاکسازی کامل مناطق از وجود طالبان مسلح ادامه خواهد داشت.

گروه طالبان تا به اکنون دراین مورد ابراز نظری نکرده اند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top