وارد شدن تلفات سنگین به طالبان مسلح درنتیجه ی جنگ با نیروهای دولتی، در ولایت بادغیس

در نتیجه ی درگیری میان نیروهای دولتی و طالبان 9 تن از افراد طالبان کشته و زخمی شده اند. همچنان دراین جنگ دو نیروی امنیتی جان باخته و سه تن دیگر زخم برداشته اند.

مقام های محلی در بادغیس میگویند: حوالی ساعت 2:00 شب گذشته مخالفین مسلح دولت در منطقه سنگ آتش ولسوالی مقر با قوت های سرحدی درگیر شدند، که بعد از زد و خورد یک ساعته ۳ طالب کشته و ۳ تن دیگر شان زخمی شده اند.

جمشید شهابی سخنگوی والی بادغیس میگوید: همچنان حوالی ساعت 7:00 شب گذشته، مخالفین مسلح دولت در ولسوالی بالامرغاب با سربازان اردوی ملی درگیر شدند، که این جنگ تا ساعت :3:00 صبح ادامه پیدا کرد.

وی افزود: در نتیجه این درگیری ۱ طالب مسلح کشته و ۲ تن آن زخم برداشته اند.

سخنگوی والی بادغیس گفت: در نتیجه ی هر دو جنگ یک سرباز اردوی ملی و یک هم سرباز قوت های سرحدی جان باخته اند و سه نیروی امنیتی نیز زخمی شده اند.

به گفته ی او پس از این جنگ طالبان محبور به عقب نشینی شده و ساحه تحت کنترول نیروهای دولتی قرار دارد.

گروه طالبان تا به اکنون دراین مورد ابراز نظری نکرده اند.

این در حالیست که به گفته ی مقام های محلی در بادغیس، دور دوم عملیات مشترک نیروهای امنیتی تحت نام غالب ۱۸ در این ولایت با وارد شدن تلفان سنگین به طالبان، موفقانه به پایان رسیده است و دور سوم آن آغاز گردیده و تا زمانیکه این ولایت از وجود جنگجویان طالب پاک سازی شود، ادامه خواهد داشت.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top