والی بادغیس: هدف حمله کننده گان انتحاری روز گذشته،من بوده ام

والی بادغیس مدعی است که هدف حمله ی تهاجمی روز گذشته، او بوده است، اما حمله کننده گان موفق به این کار نشده اند.

عبدالغفور ملکزی والی بادغیس میگوید: اداره ی محلی از چهار روز قبل این راپور را داشته و این موضوع را با مسئولان در مرکز نیز شریک ساخته بودند.

هرچند والی بادغیس میگوید: مهاجمان انتحار کننده، چهارتن بوده اند، که دوتن شان کشته و دوتن دیگر زخمی شده اند، اما برخی منابع دیگر میگویند: که این حمله کننده گان 2 تن بوده اند و هردو تن زنده دستگیر شده اند.

عبدالغفور ملکزی والی بادغیس میگوید: مهاجمان قصد هدف قرار دادن والی را داشته اند، که موفق نشده و هدف شان را بالای قوماندانی امنیه بادغیس تغیر داده اند.

مهاجمان مسلح حوالی ساعت یک پس از چاشت روز(شنبه) وارد شهر قلعه نو مرکز ولایت بادغیس شده و با جابجا شدن در یک مهمان خانه با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

سر انجام پس از پنج ساعت، درگیری در شهر قلعه نو با کشته شدن چهار مامور پولیس و بازداشت دو مهاجم مسلح پایان یافت.

در نتیجه ی این رویداد ۴ تن از ماموران پولیس جان باختند و شش تن دیگر آنان بشمول مدیر شهری ریاست امنیت ملی بادغیس زخمی شده اند.

در این رویداد ۸ فرد ملکی بشمول یک طفل خورد سال و یک زن نیز مجروح شدند.

عبدالطیف روستائی رئیس شفاخانه ی ولایتی بادغیس وضعیت مجروحین این رویداد را قناعت بخش توصیف می میکند.

طی سال های آخیر این اولین باریست که مهاجمان انتحار کننده وارد شهر قلعه نو مرکز ولایت بادغیس شده و با نیروهای امنیتی چندین ساعت را به درگیری می پردازند.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را بدوش گرفته اند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top