والی جدید غور: راه فرار طالبان‌مسلح را مسدود خواهم کرد

مقام‌های ارشد امنیتی کشور درغور هشدار می‌دهند که اگر طالبان‌مسلح از جنگ و خشونت دست نکشند، به‌زودی با برخورد شدید نیروهای امنیتی ربرو خواهند شد.

جنرال عبدالصبور قانع معین ارشد امنیتی وزارت داخله کشور که به منظور بررسی وضعیت غور و معرفی والی جدید به آن ولایت سفر کرده است هشدار می‌دهد، که اگر طالبان‌مسلح به جنگ و خشونت ادامه دهند، با برخورد شدید نیروهای امنیتی کشور روبرو خواهند شد.

او می‌گوید نیروهای امنیتی کشور اکنون توانایی انجام عملیات‌ها را دارند و هراس‌افگنان را در هر گوشه‌ی که پیدا کنند از بین خواهند بُرد.

درهمین حال عبدالظاهر فیض‌زاده که به سمت والی جدید غور گماشته شده است، نیز به طالبان‌مسلح هشدار می‌دهد که به پروسه‌ی صلح به پیوندند و در غیر آن صورت نیروهای امنیتی و دفاعی کشور درغور عملیات نظامی را راه اندازی خواهند نمود و حتی راه فرار طالبان‌مسلح را نیز خواهند گرفت.

باشنده‌گان غور که حدود یکماه قبل درب مقام ولایت غور را به رسم اعتراض قفل زده و در مقابل آن خیمه تحصن به پا کرده و خواهان تبدیل والی آن ولایت بودند، با آمدن والی جدید، درب مقام ولایت را دوباره باز کردند و خیمه‌ی اعتراضی‌شان را برچیدند.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تل‌گرام کهندژ بپیوندید!

 

 

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top