کشته شدن دو مرد و یک زن توسط افراد مسلح در ولایت نیمروز

طی ۲۴ ساعت گذشته دو مرد و یک زن در ولایت نیمروز از سوی افراد مسلح ناشناس به قتل رسیده اند. منابع خبری میگویند: این دوتن در دو رویداد جداگانه براثر خصومت های شخصی و خانواده گی کشته شده اند.

محمد صادق مدیر جنائی قوماندانی امنیه ی نیمروز میگوید: حوالی ساعت ۱۱:۳۰ روز گذشته یک جوان ۲۶ ساله در نزدیکی گمرک شهرزرنج ازسوی افراد مسلح به قتل رسید.

وی افزود: این جوان را نائب نام داشت باشنده ی اصلی ولسوالی پشت کوه آن ولایت میباشد، که در حدود دوماه قبل پدرش نیز از سوی افراد مسلح به قتل رسیده است.

مدیر جنائی نیمروز میگوید: این جوان زمانیکه برای اخذ معاینات خون، بخاطر بدست آوردن ویزاری ایران به سمت کلینک ایرانی ها در شهر زرنج درحرکت بود، حدف فیر مرمی تفنگ امبرلیس قرار گرفت و در دم جان باخت.

محمد صادق مدیر جنائی قوماندانی امنیه نیمروزگفت: تا به حال کسی به اتهام این قضیه دستگیر نشده، و تحقیقات ابتدایی نشان میدهد که این فرد براثر خصومت های شخصی به قتل رسیده است.

براساس یک خبر دیگر از همین منبع: یک مرد و زن در منطقه علی آباد، دردشت شمال غرب شهر زرنج توسط افراد مسلح ناشناس به قتل رسیده اند.

مدیرجنائی قوماندانی امنیه نیمروزگفت: عبیداالله و فرهناز، مشهور به فرزانه، حوالی ساعت ۱۰:۳۰ شب گذشته، زمانیکه ازآن منطقه عبورمیکردند، با ضرب مرمی تفنگچه به قتل رسیده اند.

وی افزود: تا اکنون علت کشته شدن این دوتن مشخص نشد، اما شواد بیانگر آنست که این افراد براثر خصومت های خانواده گی به قتل رسیده اند.

تا به اکنون کسی مسئولیت قتل این افراد را بدوش نگرفته است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

Top