کشته شدن ۷ طالب و زخمی شدن ۱۰ تن شان در ولایات فراه و هرات

در سومین روز عملیات نوید ۳۳ در ولایت فراه ۶ طالب کشته و ۱۰ تن دیگر زخمی شده اند. همچنان یک طالب دیگر در ولسوالی شیندند هرات، کشته و مقداری سلاح و مهمات آنان به دست نیروهای دولتی افتاده است.

نجیب الله نجیبی سخنگوی قول اردوی ۲۰۷ ظفر میگوید: دراین عملیات که در شرق شاهراه نمبریک به سمت غرب بازارفراه رود، درقریه جات ولسوالی بالابلوک ولایت فراه راه اندازی شده ، درگیری سنگینی میان مخالفان دولت و نیروهای امنیتی افغان به وقوع پیوسته است.

به گفته ی او: درنتیجه این درگیری که با سلاح سقیله وو حملات توپچی نیروهای امنیتی همراه بوده است، ۶ طالب کشته و ۱۰ دیگر شان زخمی شده اند.

وی افزود: دراین جنگ تا اکنون به نیروهای امنیتی افغان و مردم ملکی آسیبی نرسیده است.

نجیبی گفت: همچنان دراین جنگ یک عراده موتر نوع تونس، سه عراده موتورسایکل و مقداری سلاح ومهمات مخالفان مسلح دولت، از بین برده شده است.

سخنگوی قول اردوی ۲۰۷ ظفر میگوید: نیروهای نظامی افغان به منظور پاکسازی مناطق نا امن فراه از وجود طالبان، عملیات گسترده ی نظامی را به هدف سرکوب مخالفان دولت، در ولسوالی های آن ولایت را ه اندازی نموده اند، که تا ازبین بردن کامل شورشیان در مناطق مختلف این ولسوالی های ادامه خواهد داشت.

براساس یک خبردیگر نجیب الله نجیبی میگوید: در نتیجه ی یک درگیری در ولسوالی شیندند هرات نیز یکتن از افراد طالبان کشته شده که یک میل سلاح کلاشنکوف دست داشته اش، به دست نیروهای اردو افتاده است.

وی افزود: همچنان پرسونل لوای ششم و اول قول اردوی ۲۰۷ ظفر در منطقه ی پل پشتون در منطقه ی عزیزآباد ولسوالی شیندند، پس از این درگیری موفق به کشف وخنثی سازی یک ماین بشکه ی، یک فیر مرمی BM12  شارتکی گردیده اند.

به گفته ی نجیبی در حال حاضر طالبان از آن منطقه فرار نموده اند و تلاش های نیروهای اردوی ملی، برای ردیابی آنان جریان دارد.

گروه طالبان تا به اکنون در مورد این دو رویداد به رسانه ها ابراز نظری نکرده اند.

کارشناسان میگویند: هرچند که به فصل گرما نزدیکتر شده برویم، شاهد تحرکات بیشتر مخالفان دولت خواهیم بود، اگر دولت برای سرکوبی آنان اقدام جدی ننماید، ممکن است دامنه ی این جنگ ها در سال آینده گسترده تر شود، که دراین صورت ولایات حوزه غرب شاهد ناامنی های بیشتری خواهد بود.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام خور نوش حاکم عصرمنوچهر نسبت میدهند . و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است . کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای ( منزل نشیمن ) ، هشت مسجد جامع ، نهصد مسجد و دوکان ، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است. که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح ( ۳۹۶-۴۸۱ )که در کهندز تولد و تربیت یافته است ،نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده ، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی ( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است . کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمده است. اما بعضی حصص مرتفع ، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود. ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد .

*

*

Top