کشته وزخمی شدن 8 طالب مسلح و پاکسازی 18 قریه از وجود طالبان در ولایت غور

در جریان عملیات نظامی نیروهای مشترک امنیتی افغان در ولایت غور شش طالب کشته و دوتن زخمی شده اند.

مسئولان محلی میگویند: عملیات مشترک نظامی افغان که شامل نیروهای اردوی ملی، پولیس ملی، امنیت ملی، محافظت عامه و پولیس مردمی میباشد، تحت نام خالد 98 از چند روز بدین سو در غرب شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور راه اندازی گردیده است.

عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور میگوید: در جریان این عملیات تا اکنون درقریه ی موسوم به کله لغ شش طالب مسلح کشته و دوتن زخمی شده اند.

وی افزود: همچنان در جریان این عملیات نظامی تا اکنون 18 قریه از وجود طالبان مسلح پاکسازی، شش میل سلاح و ده عراده موتورسایکل طالبان به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

سخنگوی والی غور میگوید: در عملیات تا اکنون سه نیروی امنیتی نیز زخمی شده اند، که تحت مدوا قرار دارند.

ولایت غور در غرب افغانستان از جمله مناطق کوهستانی بوده، که طالبان از دیرزمانیست در برخی از مناطق این ولایت جابجا شده و هر ازگاهی بالای اماکن دولتی در ولسوالی ها و مناطق نزدیک به مرکز فیروز کوه، حملات مسلحانه ی را انجام میدهند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top