کشته و زخمی شدن شش تن در انفجاری در هرات

بر اثر انفحار ماین کنار جاده‌ای درهرات، سه فرد مُلکی جان باخته و سه تن دیکر زخمی شده‌اند.

منابع محلی با تائید این خبر می‌گویند این رویداد حوالی ساعت ۶:۰۰ شام روز شنبه ( اول قوس) در مسیر شاه‌راه هرات – اسلام‌قلعه به وقوع پیوسته و کشته و زخمی شده‌گان، همه افراد غیر نظامی هستند.

جیلانی فرهاد سخن‌گوی والی هرات می‌گوید؛  یک‌عراده موتر تیز رفتار (سراچه) زمانی که قصد سبقت گرفتن از کاروان نیروهای اردوی ملی را داشت، در منطقه‌ای موسوم به هوتل غورک، با ماین کنار جاده‌ای برخورد کرد.

او گفت در این رویداد ۳ تن از سر نشینان آن، جان باخته و ۳ تن دیگر زخمی شدند.

محمد رفیق شیرزی سخن‌گوی صحت عامه هرات هم می‌گوید ۳ فوتی و ۳ زخمی مرد از اثر این رویداد، به شفاخانه حوزوی هرات منتقل شده‌اند.

برخی شاهدان عینی می‌گویند در این رویداد چندین سرباز اردوی ملی نیز کشته و زخمی شدند.

اما منابع رسمی تا اکنون در مورد سربازان اردوی ملی اظهار نظرِ نکرده اند.

با آنکه مسوولان تاکید دارند که این ماین به تازه‌گی از سوی طالبان‌مسلح جهت هدف قرار دادن نیروهای دولتی، درین ساحه کار گزاری شده بود، اما گروه طالبان‌مسلح تا اکنون در این مورد ابراز نظری نکرده‌اند.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top