کشته و زخمی شدن هفت سرباز اردوی ملی در هرات

بر اثر یک حمله تروریستی صبح‎‌امروز (چهارشنبه ۱ دلو) در شهر هرات، سه تن از سرباز اردوی ملی جان باخته و چهار تن دیگر زخمی شده‌اند.

یک منبع معتبر در هرات که نخواست نامش ذکر گردد به خبرگزاری کهندژ گفت حوالی ساعت ۷:۳۰ صبح‌امروز هشت سرباز اردوی ملی که سوار بر یک‌عراده واسطه‌ی رینجر بودند در منطقه‌ی پای‌مناره‌های شهر هرات، آماج تیراندازی افراد مسلح قرار گرفتند.

او گفت افراد موتورسوار بالای سربازان تیراندازی کرده که در نتیجه سه سرباز اردوی ملی کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

منبع ادامه داد که مهاجمان پس از تیراندازی از محل متواری شدند.

در همین حال محمدرفیق شیرزی سخن‌گوی شفاخانه‌ی مرکزی هرات می‌گوید از اثر این رویداد سه فوتی و چهار زخمی به شفاخانه انتقال داده‌اند.

او گفت که پس از مداوای عاجل، سربازان زخمی را به شفاخانه‎‌ی اردوی ملی انتقال داده‌اند.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top