کشته و زخمی شدن ۱۱ سرباز پولیس و طالب‌مسلح در هرات

در نتیجه حمله گروهی طالبان‌مسلح بالای یک پوسته امنیتی پولیس در هرات، ۳ سرباز پولیس و دو طالب‌مسلح کشته و ۳ پولیس و ۳ طالب‌مسلح دیگر نیز زخمی شده‌اند.

منابع خبری می‌گویند شب‌گذشته گروهی از طالبان‌مسلح که تعدادشان به بیشتر از پنجاه نفر می‌رسید، با سلاح‌های سبک و سنگین، بالای پوسته امنیتی شورآبک ولسوالی شیندند این ولایت حمله کرده و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

یک منبع معتبر که خواست از وی نامی نبریم، به خبرگزاری کهندژ گفت: در این نبرد که چندین ساعت ادامه داشت، سه سرباز پولیس و دو طالب‌مسلح کشته و سه طالب‌مسلح دیگر و سه پولیس نیز زخمی شده‌اند.

وی افزود؛ در جریان این درگیری پوسته شورآبک بدست طالبان‌مسلح سقوط کرده و تمام سلاح و تجهیزات آن به دست گروه طالبان‌مسلح افتاد.

این گروه تا اکنون در مورد این حمله چیزی نگفته‌اند.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top