کشته و زخمی شدن ۲۳ طالب‌مسلح در ولایت بادغیس

در نتیجه عملیات زمینی و هوایی نیروهای افغان در ولسوالی قادس ولایت بادغیس، ۱۶ طالب‌مسلح کشته و هفت تن دیگر زخمی شدند.

در خبرنامه دفتر مطبوعاتی قل‌اردوی ۲۰۷ ظفر که به دسترس خبرگزاری کهندژ قرار گرفته آمده که طالبان‌مسلح مسیر سرک قلعه‌نو الی ولسوالی قادس را مسدود ساخته بودند.

در این خبرنامه آمده که نیروهای امنیتی عملیات پاک‌سازی را از طریق زمین و هوا راه‌اندازی کردند که در نتیجه ۱۶ طالب‌مسلح کشته و ۷ تن دیگر زخمی شدند.

منبع می‌افزاید که در میان کشته شده‌گان شماری از سرگروپ‌های مخالفان‌مسلح نیز حضور دارند.

در خبرنامه ذکر شده که هشت عراده موتورسایکل و مقدار سلاح و مهمات نیز به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top