کشته و زخمی شدن 40 طالب مسلح در عملیات نیروها خاص در جوند

تازه ترین گزارش ها از ولسوالی جوند ولایت بادغیس حاکی است که 42 طالب مسلح در عملیات خاص نیروهای کوماندو و نیروهای امریکایی کشته و زخمی شدند.

جنرال محمد ابراهیم فضلی قوماندان لوای سوم اردوی ملی در ولایت بادغیس می گوید: که طی 48 ساعت گذشته، نیروهای کوماندوی افغان و نیروهای امریکایی بر مرکز طالبان در منطقه پنج بز ولسوالی جوند این ولایت حمله نمودند.

به گفته ی قوماندان لوای سوم اردوی ملی در ولایت بادغیس، این نیروها توسط طیارات به محل منتقل گردیده و عملیات را انجام داده اند.

وی اضافه نمود: که در نتیجه این حمله، 22 طالب مسلح بشمول ملا عبدالحی مسوول زندان این گروه کشته و 20 تن دیگر زخمی شده است.

قوماندان لوای سوم اردوی ملی در ولایت بادغیس: در این رویداد سه عضو گروه داعش که در زندان طالبان مسلح بود همرای 15 تن از افراد طالبان مسلح نیز اسیر گردیدند.

جنرال فضلی گفت: در این حمله قرارگاه طالبان مسلح بشمول زندان آنها نیز کاملاً از بین رفته است.

از سوی هم عبدالغفور ملکزی والی بادغیس میگوید: که نیروهای کماندو در بادغیس از توانمندی خوبی برخوردار هستند و در روزهای نزدیک عملیات های بیشتری را برای پاکسازی مناطق از وجود مخالفان دولت در آن ولایت راه اندازی خواهند کرد.

اما طالبان مسلح تا حال در این پیوند ابراز نظر نکرده اند.

منطقه پنج بز در فاصله ی 15 کیلومتری شمال غرب مرکز ولسوالی جوند موقعیت داشته که طالبان مسلح در آن حضور گسترده دارند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top