کشف و خنثی سازی دو بشکه ی بیست کیلویی مواد انفجاری توسط پولیس ادرسکن هرات

پولیس ولسوالی ادرسکن هرات، دو بشکه بیست کیلوی مواد انفجاری را که به منظور هدف قرار دادن نیروهای امنیتی در زیر یک پلچک جابجا شده بود، کشف و خنثی کرده است.

یک مقام امنیتی در ولسوالی ادرسکن هرات به خبرگزاری کهندژ گفت: این ماین های بشکه ی شب گذشته در زیر پلچک منطقه مهاجرین ادرسکن در مسیر سرک عمومی جابجا شده بود.

وی افزود: طالبان پس از جای سازی این ماین ها درآن مکان، حوالی ساعت ۵:۳۰ صبح بالا پوسته امنیتی رود گزه حمله تکتیکی نمودند، تا نیروهای کمکی را که به پشتیابنی پوسته مذکور میروند، مورد حمله انفجاری این ماین ها قرار دهند، که موفق به این کار نشدند.

این مقام امنیتی میگوید: پس از اطلاع پولیس از موضوع ماین های متذکره توسط غلام فاروق یکی از افسران تیم انجینیر پولیس ادرسکن، خنثی و سپس دریک مکان دیگر انفجار داده شد.

منبع گفت: درحمله ی طالبان بالای پوسته ی امنیتی رودگزه، به نیروهای امنیتی کدام تلفات وارد نشده و طالبان مجبور به عقب نشینی از منطقه گردیده اند.

گروه طالبان تا به اکنون دراین مورد ابراز نظری نکرده اند.

کارگذاری ماین های کنار جاده ی یکی از تاکتیک های جنگی طالبان است، که بارها در کنار نیروهای امنیتی، تلفات سنگین مالی و جانی برای افراد ملکی نیز وارد کرده است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top