کشف یک محموله موادمخدر در هرات

موادمخدر کشف شده از سوی پولیس هرات

در نتیجه‌ی یک عملیات کشفی از سوی نیروهای امنیتی در ولایت هرات، مقدار ۲۴ کیلوگرام موادمخدر که در یک‌عراده موتر باربری جاسازی شده بود، کشف و بدست آمد.

عبدالاحد ولی‌زاده سخن‌گوی پولیس هرات می‌گوید مقدار ۲۴ کیلوگرام موادمخدر نوع کریستال که در یک‌عراده موتر باربری نوع تیلر جاسازی شده بود، از نقطه صفری اسلام‌قلعه کشف و بدست آمد.

او گفت قاچاقبران این مواد را در داخل تایر موتر جاسازی کرده بودند و قصد انتقال آنرا به بیرون از کشور داشتند.

ولی‌زاده افزود در پیوند به این رویداد دو تن که باشنده‌گان ولایت کاپیسا می‌باشند از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده و زیر نظارت قرار دارند.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top