یافته‌های هیات اعزامی مجلس نمایندگان: در ناامن ساختن هرات ۲۳۰ گروپ هراس‌افگن فعالیت دارند

یافته‌های هیات اعزامی مجلس نمایندگان برای بررسی وضعیت ولایت هرات نشان می‌دهد بیشتر از ۲۰۰ گروپ هراس‌افگن در این ولایت فعالیت دارند که ۲۲ گروپ از سوی کشور ایران تمویل و تجهیز می‌شوند.

عبدالستار حسینی رییس هیات اعزامی مجلس نمایندگان به ولایت هرات می‌گوید در بررسی‌های آنان معلوم گردید که ۲۳۰ گروپ هراس‌افگن در این ولایت فعالیت دارند که ۲۲ گروپ را کشور ایران تمویل و تجهیز می‌کند

او گفت اسنادِ که به دسترس آنان قرار گرفته نشان می‌دهد که کشور ایران تجهیزات و پول را برای این گروه می‌دهد تا هرات را عملاً ناامن سازند.

این ادعاها در حالِ بیان می‌گردد که سفارت ایران در کشور خواهان اسناد در این مورد شده بود اما عبدالستار حسینی رییس هیات اعزامی مجلس نمایندگان به ولایت هرات می‌گوید که اگر سفارت ایران خواستار اسناد در این مورد باشد، آنان تمام اسناد را در اختیار این سفارت قرار خواهند داد.

در یافته‌های این هیات آمده است که دروازه‌های شهر هرات به مبالغ هنگفت به فروش می‌رسد.

همچنان رییس هیات اعزامی مجلس نمایندگان تاکید دارد که پول، سلاح و مهمات از سرحدات افغانستان وارد این کشور می‌شود و افزود که در گذشته در سرحد افغانستان ۸۵ پوسته‌ی امنیتی بود و حالا تنها دو پوسته‌ی امنیتی می‌باشد.

آقای حسینی می‌گوید که رییس شورای ولایتی هرات در ناامن کردن هرات دست دارد و در بیشتر اخاذی‌ها در مسیر شاه‌راه‌ها نیز شریک می‌باشد.

در همین حال کامران علیزایی رییس شورای ولایتی هرات روز گذشته در حضور رسانه‌ها در خصوص ادعاها گفت که در هر مورد ادعا باید سند ارایه گردد.

خواستیم تا در این مورد دیدگاه مقام ولایت هرات را داشته باشیم با تماس‌های مکرر موفق به این کار نشدیم.

 

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top