آغاز بکار جنبش مردان حامی زنان در هرات

برای اولین بار جنبش حمایتی از خانمها تحت نام “جنبش مردان حامی زنان” در ولایت هرات راه اندازی گردید.اعضای این جنبش میگویند: هدف از تشکیل این جنبش حمایت بیشتر و دفاع مشروع از حقوق خانم ها در تمام عرصه های اجتماعی، سیاسی و مدنی زنان میباشد.DSC08518

خشونت علیه زنان در کشور مردان هرات را وادار ساخته است، تا “جنبشی را برای حمایت از زنان” تشکیل دهند.

این جنبش امروز در اولین برنامه ی که درتالار کنفرانس های حقوق بشر هرات برگذار کرده بود، با حضور ده هاتن از مردان و زنان فعال مدنی ومبارز خوشونت علیه خانمها، از زنان مدال آور و مردان حامی زنان درهرات تقدیر نمودند.

اعضای این جنبش میگویند: قرار است تا درآینده برای برگرداندن حقوق اساسی واسلامی خانم ها کارنمایند و مردانی در این جنبش عضویت خواهند گرفت که به حقوق سیاسی مدنی زنان عقیده داشته باشند.

برگزار کننده گان میگویند: مردان وزنان مکمل یکدیگرهستند و این جنبش تلاش دارد، تا حقوق اساسی هردو طرف را برای آنها تفهیم نماید.

یکی از ماده های شرط نامه ی “جنبش مردان حامی زنان” اینست که مردانی که عضویت این جنبش را میگیرند، نباید از یک همسربیشتر داشته باشند و تعهد وتاکید شان برتک همسری است.

درهمین حال شماری از زنان این نیز با استقبال از این برنامه ابراز امیدواری میکنند، که این جنبش بتواند در راستای کاهش خشونت علیه خانم ها گامهای موثری بردارد.

آنان اوضاع فعلی زنان درافغانستان را نگران کننده خوانده میگویند: موجودیت چنین نهادهای ضرورت مبرم است وابراز امیدواری میکنند که در آینده این خشونت ها کاهش پیدا کند.

از سوی هم خلیل نورزایی و معصومه حیدری زوج خبرنگاری هستند، که مشترکآ دراین برنامه شرکت کرده اند، میگویند: آنها با عضویت در “جنبش مردان حامی زنان” میخواهند، تا با انواع خشونت “خشونت مردان علیه زنان، خشونت زنان علیه زنان و خشونت زنان علیه مردان” مبارزه نمایند و حقوق اساسی زنان ومردان را برای شان تفهیم نمایند.

گفته میشود: این جنبش از چند ما بدین سو نشست های را ترتیب داده اند و تا اکنون موفق شده اند تا صد نفر درهرات و بیشتر از 60 نفر درکابل با امضای شرط نامه ی این جنبش، عضویت آنرا بدست بیآورند.

اعضای این جنبش میگویند: تلاش دارند تا فعالین بیشتری را جذب نمایند و فعالیت های این جنبش را در سطح تمام ولایات افغانستان گسترده سازند.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top